دوشنبه ، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مهارت / تفکر طراحی / گرفتار تله شغلی نشوید

گرفتار تله شغلی نشوید

گرفتار تله شغلی نشوید!

چگونه رضایت شخصی خودمان را افزایش دهیم؟

 

یک دانش‌آموخته رشته MBA در جایی که به نظرش یکی از بهترین شرکت‌های دنیا بود، کاری در زمینه‌ی فناوری طلاعات پیدا کرد، اما چندی بعد به قدری دلسرد شد که احساس می‌کرد زندگی او را از پا در می‌آورد.

شخصی را می‌شناختم که در حال تحصیل موسیقی در دانشگاه خیلی خوبی بود، اما ناگهان به پزشکی تغییر رشته داد، زیرا از نظر او پزشک بودن شغل قابل اتکاتری از لحاظ مالی بود.
حالا که او پزشک شده، پزشکی را فقط شغل می‌داند، اما از درون از شغل خود خوشحال نیست.

شغل مطمئن و آبرومندی که سبب شود والدین شما خوشحال شوند، همکلاسی‌های سابقتان تحت تأثیر قرار گیرند یا وقتی در میهمانی به دیگران می‌گویید اثر خوبی بگذارد، چنانچه با شما همخوان نباشد، می‌تواند ناراحتتان کند.

وقتی انتخاب بین پول و دل مطرح می‌شود، عاقلانه است که هر دو را در نظر بگیریم. پول را می‌توان راحت‌تر اندازه گرفت و به همین دلیل است که دریافتن ارزش دل تلاش بیشتری نیاز دارد.

ایجاد تعادل بین دل و پول کار سختی است. جامعه اهمیت زیادی به پول و ثروت می‌دهد، اما احتمالاً شما هم افرادی را می‌شناسید که در پی پول رفته‌اند، اما حالا یا بدبخت‌اند یا در باتلاق گیر افتاده‌اند.
مانند تحلیلگری که در بانکی معروف به کار خود ادامه می‌دهد و توجه نمی‌کند که چطور استرس باعث می‌شود او از محیط‌های پر سر و صدا فراری باشد.

بسیاری از مردمی که ما می‌شناسیم شغل خود را بدون تفکر درباره‌ی سایر گزینه‌ها و تنها بر اساس آنچه عاقلانه به نظر می‌رسد انتخاب کرده‌اند.

پژوهشگر و پروفسور رابرت استنبرگ معتقد است افراد آنقدر در جزئیات روزمره زندگی‌شان غرق می‌شوند که گاهی فراموش می‌کنند مجبور نیستند در «تله شغلی» بمانند.

«تله شغلی» جلوه خوبی دارد، اما احساس خوبی ایجاد نمی‌کند به این معنی است که از شغلی که شما را راضی نمی‌کند پرهیز کنید و کاری پیدا کنید که با علایق، مهارت‌ها و ارزش‌هایتان همخوان باشد.

امی رزیونیسکی دانشیار رفتار سازمانی در دانشکده مدیریت دانشگاه ییل، پژوهش‌های گسترده‌ای در زمینه‌ی زندگی کاری افراد داشته و مشاغل مختلفی را بررسی کرده است. او متوجه شده که مردم نسبت به کار خود یکی از سه نگرش زیر را دارند:

  1. کار؛
  2. مسیر شغلی؛
  3. موقعیت برای انجام وظیفه.

وقتی شغل شما «کار» است، ممکن است پرداخت خوبی داشته باشد، اما دائماً منتظر آخر هفته و  رسیدن به تفریحات خود هستید.

این مطلب رو از دست ندید:  لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد!

اگر کارتان «مسیر شغلی» باشد، مدام به دنبال ارتقا و پیشرفتید و ساعت‌های طولانی کار می‌کنید تا سمت بهتری بگیرید، دفتر بزرگ‌تری داشته باشید و یا حقوق بیشتری کسب کنید.
به عبارت بهتر، به جای جستجوی مفهوم و معنی کار، به دنبال موفقیت و پیشرفت هستید.

در مقابل برای گروه سوم، «موقعیت برای انجام وظیفه»، ذات کار رضایت‌بخش است و وسیله‌ای برای رسیدن به هدفی دیگر نیست. بنابراین کار حرفه‌ای شما برایتان رضایت خاطر شخصی هم به همراه دارد.
معمولاً این نوع کار بامفهوم هم است، زیرا از طریق انجام آن به ارزشی والا و یا هدفی بزرگ‌تر از خود خدمت می‌کنید.

اینکه کارتان را کدام یک از انواع بالا بدانید، بیش از آنکه به طبیعت کار مربوط باشد، به برداشت‌های خودتان مرتبط است.

خانم مهمانداری در یکی از شرکت‌های هواپیمایی معروف دنیا کار می‌کرد. او معتقد بود که این شغل ارزش بالایی دارد و هیچ اتفاقی عقیده‌ی او را در حین خدمتش تغییر نداد.
البته برخی مواقع کار، خسته‌کننده و پرتنش بود، اما او خود را مثل پرستاری در آسمان می‌دید که وظیفه‌اش کمک به مسافران برای داشتن سفری خوش بود.
همسرش در یکی از سفرها، با او همراه بود و او را چنین توصیف می‌کند:
“او با همه مسافران با خنده‌ای زیبا خوش و بش می‌کرد، سرتاسر کابین راه می‌رفت، بچه‌ها را سرگرم می‌کرد و با مسافرانی که در قسمت بیزنس کلاس بودند صحبت می‌کرد. آنچه دیگران ممکن بود کاری روتین و پراسترس بدانند، برای او راهی برای تأثیر مثبت در زندگی دیگران بود.”

آنچه بیش از همه درباره کار اهمیت دارد، ارزشی نیست که دیگران برای آن قائل می‌شوند، بلکه نگرش شما به کارتان است و مهم‌تر از همه به رویاها و اشتیاق شما بستگی دارد.

پژوهشگری وظیفه‌اش تشخیص ایرادهای طراحی محصولاتی بود که سبب زخمی شدن یا مرگ مصرف‌کنندگان می‌شد.
مثلاً اینکه ببیند چرا رانندگان اتومبیل نمی‌توانند دوچرخه‌سواران را در برخی زوایا ببینند، و یا چرا اره برقی و سایر ابزارآلات برقی، با وجود تمام تلاش‌های تولیدکنندگان برای عرضه‌ی محصولی ایمن، باز هم خطرآفرینند.
او پس از سال‌ها کار شبیه کارآگاهان و رفتن سر صحنه حادثه بررسی موشکافانه علت‌ها، کلافه شد و تصمیم گرفت از تجربه تحقیقاتی خود در زمینه طراحی بد محصولات استفاده کند و کاری پیدا کند که بتواند در آن، طراحی درست را انجام دهد.
کار جدیدش به تیم‌های طراحی کمک می‌کرد تا نیازهای مشتری را در قلب راه‌حل‌های مسائل جای دهد.
اگر چه کار تحلیلی‌ای که قبلاً انجام می‌داد چالش‌های فکری جالبی داشت، اما خلاقیتی که در شغل جدید به خرج می‌دهد، او را بسیار راضی می‌کند.

این مطلب رو از دست ندید:  الهام از تیم فراری در مسابقات فرمول 1

گاهی وقت‌ها نگاه به زمینه کاری خودتان از زاویه‌ای جدید می‌تواند افق‌های جدیدی را باز کند. اما صرف اشتیاق برای موفقیت در این کار کافی نیست. بازتعریف شغل ممکن است زمان و انرژی زیادی بخواهد.

وقتی افراد به دنبال دل خود می‌روند و وقتی در کارشان اشتیاق دارند، می‌توانند به مخازن عظیم انرژی در وجود خود دسترسی پیدا کنند.

یکی از راه‌های دسترسی به این مخازن درونی، یادداشت کردن زمان‌هایی است که در زندگی خود احساس زنده بودن دارید.
در آن لحظه چه می‌کردید و یا چه کسی بودید؟ چه چیزی را درباره آن لحظه دوست دارید؟ چگونه می‌توانید اجزای کلیدی آن را در سایر موقعیت‌های زندگی بازآفرینی کنید؟
وقتی برخی زمینه‌ها را بررسی کردید، هر روز سعی کنید اقدامی کوچک کنید تا بتوانید سبد تجربیات خلاقانه خود را در آن زمینه‌ها وسعت دهید.

نگرش قرن ۲۱ به کسب و کار چنین است که کارهایی را پیدا کنید که به شما احساس خوشحالی و مفید بودن بدهد.

امروزه برنامه‌های موبایلی و تبلتی این امکان را برای ما فراهم کرده‌اند تا نوسانات روزانه‌تان را ثبت و دنبال کنید؛ مثلاً لحظات خوش، غمگین و یا دلهره‌آمیز خود را ثبت کنید.
به کمک این ابزارها می‌فهمید که چه کارهایی را بیشتر دوست دارید و از چه کارهایی اجتناب می‌کنید. این تکنیک حال‌سنجی می‌تواند هم در کار و هم در زندگی شخصی به شما کمک کند.

لازم نیست که حتماً کار خاصی برای شناخت زوایای مختلف شخصیت خود انجام دهید. هر روز چند لحظه را به فکر کردن درباره این سوال که چه زمانی در بهترین حالت خود بودید یا چه زمانی از کارتان رضایت داشتید، اختصاص دهید.

این موضوع شما را به نقش‌ها یا فعالیت‌هایی هدایت می‌کند که کار شما را پربار می‌کند و نشان می‌دهد که چه فعالیت‌هایی به شما بیشترین میزان رضایت یا خرسندی را می‌دهد.

مبحثی که در این مطلب مطرح کردیم یکی از روش‌های پرورش خلاقیت بود، در مطالب آینده ۱۰۰sad سایر تکنیک‌های خلاقیت را معرفی خواهیم نمود. پس با ما همراه باشید!

این مطالب را نیز ببینید!

تکنیک خلاقانه کشف نیازهای مشتری 100sad

لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد!

لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد! تکنیک خلاقانه کشف نیازهای مشتری   در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید