دوشنبه ، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اعضای صدصدی / پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

بزرگ‌ترین پیام بازرگانی

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

اپل مکینتاش- پیام بازرگانی 1984

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

شما حتماً کمپانی اپل را می شناسید و بنیان گذار آن استیو جابز معرف حضورتان است. این شرکت در دهه‌ی هفتاد میلادی با معرفی ریزرایانه‌ها و بعد از آن با مکینتاش، کمک فراوانی به گسترش رایانه‌های شخصی کرد. اگر بخواهیم کمی در خصوص سیر تکاملی محصولات اپل از دهه هفتاد اواسط دهه‌ی هشتاد که داستان ما از آنجا آغاز می‌شود، کمی صحبت کنیم، باید از اینجا شروع کنیم که:

در سال ۱۹۷۷ این کمپانی با معرفی کامپیوتر شخصی AppleI که در گاراژ خانه جابز به صورت دستی ساخته شده بود رسماً با نام تجاری Apple Computer INC به بازار تکنولوژی وارد شد و توانست ظرف مدت کوتاهی با فروش تعدادی از این مدل کامپیوتر شخصی، اعتباری برای خود دست و پا کند.

بلافاصله در سال ۱۹۷۷ اپل نوع دیگری از کامپیوتر شخصی یعنی AppleII را وارد بازار کرد که به دلیل مجهز بودنش به فلاپی از رقبای دیگر خود در آن دوره نظیر Commodore که از نوار مغناطیسی برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کرد، پیشی گرفت.

در سال ۱۹۸۰ اپل سعی کرد با معرفی مدل AppleIII که به نوعی بهینه شده سری AppleII به شمار می‌آمد با بزرگ‌ترین رقیب آن دوره یعنی IBM که با تجهیز کامپیوترهای خود به سیستم‌عامل DOS توانسته بود سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص دهد، وارد رقابت جدی شود؛ اما به دلیل ایراداتی که در طراحی این مدل وجود داشت مجبور شد تا صدها دستگاه از AppleIII فروخته شده را به کمپانی برگرداند و از همین جا با تعیین و تشخیص راه‌حل‌های ممکن برای رفع مشکل مدل AppleIII ایده ساخت مدلی جدید خلق شد.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی 1984- کمپین تبلیغاتی مکینتاش اپل (1)
پیام بازرگانی 1984- کمپین تبلیغاتی مکینتاش اپل (3)
پیام بازرگانی 1984- کمپین تبلیغاتی مکینتاش اپل (2)

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

لیندا- پیام بازرگانی 1984

در سال ۱۹۸۳ اپل با معرفی مدل «لیزا» (Lisa) که اولین کامپیوتر مجهز به ماوس و سیستم‌عامل دارای واسط گرافیکی، آیکون‌ها و پنجره‌ها بود توانست انقلاب بزرگی در زمینه کامپیوترهای شخصی به وجود آورد.

بعد از آن در سال ۱۹۸۴ سیستم‌عامل مکینتاش توسط اپل در حالی روانه بازار شد که تبلیغات بسیار گسترده‌ای برایش انجام گرفته بود. ظهور مکینتاش و ارائه نسخه‌های مختلف برنامه‌های نشر رومیزی توسط کمپانی ادوبی (Adobe) نظیر PageMaker و بعدها برنامه ساخت انیمیشن موجب شد تا مکینتاش در بین انتشارات و سازندگان فیلم و موسیقی طرفداران بسیاری پیدا کند. بسیاری از نرم‌افزارهای مشهور کنونی مانند ماکروسافت ورد و ادوبی فتوشاپ اولین بار برای کامپیوتر مکینتاش نوشته شده شدند.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

کمپین تبلیغاتی مکینتاش اپل 1984

  • داستان ما دقیقاً برای دوره‌ی ظهور مکینتاش است

و همانطور که در بالا اشاره شد این محصول با تبلیغات گسترده‌ای وارد بازار شد.

  • کمپانی اپل در آن زمان شرکت شناخته شده‌ای بوده، و بین رقبا هم جایگاه خوبی داشت

سوال اینجاست که پس چرا تصمیم می‌گیرد دست به تبلیغات گسترده با هزینه هنگفت بزند؟

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی 1984 (2)

مشکلی که در دهه‌ی هفتاد و تا اواسط دهه‌ی هشتاد، دقیقاً قبل از عرضه مکینتاش، در جامعه آن دوره وجود داشت، طرز نگرش مردم به کامپیوترهای شخصی بود. در آن دوره تفکر غالب مردم این بود که کامپیوتر شخصی تنها برای افراد متخصص این رشته است و مردم معمولی حتی اگر نیاز به آن را احساس می‌کردند، تمایل و رغبتی برای استفاده از آن نداشتند.

این مطلب رو از دست ندید:  7 اصل اداره خلاقانه کسب و کار

در حقیقت نوعی ضعف فرهنگی در آن دوره محسوب می‌شد.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

استیو جابز- پیام بازرگانی 1984- کمپین تبلیغاتی اپل مکینتاش

تا اینکه استیو جابز این مشکل را برای همیشه با رونمایی مکینتاش، معروف به مکینتاش ۱۹۸۴، برای همیشه حل کرد.

او پیش از این پی به این مشکل برده بود، و یکی از دلایل طراحی مکینتاش، منهای بهینه کردن مدل‌های پیشین، بهبود این فقر فرهنگی بود، به همین خاطر جامعه هدف این محصول را مردم عادی قرار داد.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

به این منظور او به یک آژانس تبلیغانی با یک سناریو مناسب احتیاج داشت، که بتواند به اهداف استیو جامه عمل بپوشاند و به مانند غرش رعد صدا به پا کند.

برای این منظور او کار را به آژانس تبلیغاتی Chiat\Day که امروزه به TBWA\Chiat\Day تغییر نام داده است، مستقر در کالیفرنیا سپرد.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

آژانس تبلیغاتی TBWAChiatDay

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

آژانس پس از بررسی پروژه تبلیغاتی، متوجه حساسیت قضیه شد و فهمید که باید یک سناریو قوی پشت ابن تبلیغ باشد.

برای این منظور از تهیه‌کننده و کارگردان معروف انگلیسی Ridley Scott که پرونده کاری درخشانی داشت، کمک گرفت.George Orwell

Scott پس از صحبت با جابز و متوجه شدن اهداف او، با الهام از یک داستان از رمان علمی تخیلی George Orwell که در باب شستشوی مغزی بود، سناریو تبلیغات را نوشت.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

Ridley Scott - کارگران پیام بازرگانی 1984

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

شرح مختصر سناریو به این صورت بود که، شخصی متفاوت که در تبلیغ، خانمی ورزشکار با تاپ سفید و شلوارک قرمز (منظور شرکت اپل و محصول جدید آن به عنوان منجی)، در حالیکه پتکی بزرگ به دست دارد و در حال دویدن است، وارد فضای تاریک و خشک می‌شود (که منظور فضای حاکم در سال ۱۹۸۴ است)، در این جو افرادی قرار دارند که مانند انسان‌های فضایی لباس‌های تیره و پوستی خاکستری داشته و توسط یک منبع قدرت از پشت یک نمایشگر بزرگ در حال شستشوی مغزی هستند (منظور تفکر غالبی که در آن دوران وجود داشت و منبع قدرت که در آن زمان IBM بوده بیشتر تمایل داشته محصولاتش مختص افراد متخصص باشد، حتی شخصیت Big Brother که در آن زمان برای تبلیغات IBM استفاده می‌شده، در نمایشگر بزرگ دیده می‌شود). سپس آن خانم ورزشکار وارد سالنی که افراد در حال شستشوی مغزی بودند وارد می‌شود و پتکش را به سمت نمایشگر پرتاپ می‌کند، در این حین افرادی هم آن خانم را دنبال می‌کردند تا مانع آن شوند (منظور رقبایی هستند که می‌دانستند با ورود مکینتاش شرایطشان سخت می‌شود). در نهایت با نابود کردن منبع قدرت، نوری به نشانه‌ی ظهور و پایان تاریکی ظاهر می‌شود و همه‌ی آن افرادی که در حال شستشوی مغزی بودند، خیره به نور می‌گویند: «نور را نگاه کنید» و در انتها راوی متنی که روی تلویزیون ظاهر می‌شود را می‌خواند، آن متن به شرح زیر است:

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

در ۲۴ام ژانویه، کامپیوتر مکینتاش اپل معرفی می‌شود، و شما متوجه خواهید شد که دیگر هیچ چیز مثل سایق نخواهد بود.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

کمپین تبلیغاتی مکینتاش اپل- بزرگترین پیام بازرگانی 1984 (2)
کمپین تبلیغاتی مکینتاش اپل- بزرگترین پیام بازرگانی 1984 (1)

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

برای درک بهتر سناریو، توصیه می‌کنم حتما ویدئو مربوط به پیام بازرگانی ۱۹۸۴ را ببینید:

این مطلب رو از دست ندید:  wii، اسطوره مقاومت جنگ‌های ویدئویی

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴ با پیام‌های بازرگانی آن زمان متفاوت بود، و زمانیکه برای تأیید به اعضای هیأت مدیره نشان دادند، نقل شده که خیلی‌ها به نشانه‌ی عدم موفقیت پروژه، درخواست استعفا دادند.

ولی استیو جابز به تیم تبلیغاتی اعتماد و از آن‌ها حمایت کرد.

پیام بازرگانی 1984 (1)

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

مسابقه Super Bowl 1984

حال که مشکل سناریو حل شده بود، می‌بایست زمان مناسبی را انتخاب می‌کردند، که جامعه هدف که مردم عادی بودند، این تبلیغ را ببینند.

طبق زمان برنامه‌ریزی، قرار بود مکینتاش، در روز ۲۴‌ام ژانویه ۱۹۸۴، رونمایی و وارد بازار شود. اما چند روز قبل از رونمایی، تیم معروف فوتبال Super Bowl XVIII بازی داشت، که در حدود ۹۶ میلیون مخاطب این بازی را تماشا می‌کردند.

پس بهترین زمان برای نمایش آگهی بین دو نیمه بازی بود.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پس از نمایش پیام بازرگانی ۱۹۸۴، بقدری موفق بود که در روز ۲۴‌ام ژانویه ۱۹۸۴، صف‌های طویلی پشت مغازه‌های عرضه‌کننده مکینتاش تشکیل، و کل موجودی در یک روز فروخته شد.

همچنین این پیام بازرگانی تا مدت‌ها بر سر زبان‌ها بود و مردم در موردش صحبت می‌کردند.

24ام ژانویه 1984

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی 1984 (1)

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

تا مدت‌های طولانی این آگهی در جایگاه ۱۰ آگهی برتر بوده و منتقد معروف مجله «عصرتبلیغات» اذعان داشته که این بزرگ‌ترین پیام بازرگانی است که تا به حال ساخته شده است.

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

پیام بازرگانی ۱۹۸۴

نتیجه گیری پروژه برگر میک همبرگر وحشت زا- ووپر

در انتها برای جمع‌بندی نکاتی که در این پیام بازرگانی بود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اول از همه مخاطبان هدف خود را بدرستی شناسایی و بشناسید.
  2. اصل اولیه در تبلیغات: انتخاب محصول درست، در زمان و مکان صحیح با افراد درگیر با آن ماجراست، در این صورت است که ما می‌توانیم یک آگهی جادویی را خلق نماییم.
  3. آگهی بازرگانی که برای اولین بار پخش می‌شود، در همان چند لحظه، بیشترین تأثیر را روی مخاطبانش می‌گذارد.
  4. یکی از دلایل موفقیت این آگهی، تشنه نگه داشتن مشتریان بود، بطوریکه قبل از آگهی آن‌ها را کنجکاو کرده که محصول را خریداری نمایند، بعد از ارائه محصول، چون تعداد فروش محدود بوده، همه برای خرید عجله داشتند، همچنین مکان عرضه کالا مشخص بوده است.
  5. پیام بازرگانی ۱۹۸۴، بقدری فراگیر بوده است که تا مدت‌ها مردم در مورد آن صحبت می‌کردند، همین تبلیغ دهان به دهان از دیگر دلایل موفقیت و جایگاه برتر آن طی سال‌ها بوده است.
  6. نکته آخری که باید توجه داشته باشید این است که تبلیغات فقط نقش بازاریابی و ارتباطی ندارد، بلکه همانطور که در این آگهی مشاهده کردید، نقش اقتصادی و اجتماعی هم ایفا می‌کند.

این مطالب را نیز ببینید!

مکان سوم

مکان سوم خلق تجربه استارباکس برای مشتریان مدیریت استارباکس، به اینکه کمپانی‌اش توانسته به «برند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید