جمعه ، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مهارت / تفکر طراحی / نسخه شرلوک هلمز خودتان را کشف کنید

نسخه شرلوک هلمز خودتان را کشف کنید

نسخه شرلوک هلمز خودتان را کشف کنید

راه‌حلی برای تقویت قدرت خلاقیت

 

در مطالب گذشته ۱۰۰sad توضیح دادیم که چگونه می‌توانیم خلاقیت خود را پرورش دهیم، و روش‌هایی را برای کشف خلاقیت معرفی کردیم.

حال در این مطلب، نگاه دقیق‌تری به یکی از روش‌های معرفی شده یعنی، «مانند مسافر فکر کنید»، می‌پردازیم.

آیا تاکنون به خارج از کشور سفر کرده‌اید؟ همواره این را شنیده‌ایم که سفر دید افراد را گسترده می‌کند. اما ورای این کلیشه، حقیقتی عمیق نهفته است.

تفاوت، توجه را جلب می‌کند؛ بنابراین به خیلی از جزئیات توجه می‌کنیم؛ از تابلوهای خیابان گرفته تا جعبه‌های نامه و نحوه پرداخت پول در رستوران.

وقتی در سفریم خیلی یاد می‌گیریم، نه به این خاطر که وقتی مسافرت می‌رویم باهوش‌تریم، بلکه به این دلیل که توجه زیادی می‌کنیم.

در سفر نسخه خودمان از شرلوک هلمز می‌شویم و به دقت محیط پیرامونمان را کنکاش می‌کنیم. دائم سعی می‌کنیم دنیای خارجی و جدید را درک کنیم.

اما در بیشتر مواقع، زندگی روزمره خودمان را در حالت خودکار می‌گذرانیم و به دنیای عظیم پیرامونمان بی‌توجه‌ایم. برای تشخیص نقاط اصطکاک و بنابراین فرصت‌های انجام بهتر کارها، راه خوب این است که دنیا را با چشمانی تازه بنگریم.

وقتی افراد خلاق را مشاهده می‌کنید که پیوسته ایده‌های جدید می‌دهند، معمولاً احساس می‌کنید این افراد در طول موج متفاوتی فعالیت می‌کنند و حقیقت هم همین است. همه گیرنده‌های خود را روشن کرده و درجه حساست به محیط را در بالاترین میزان خود قرار داده‌اند.

البته همه ما قادریم در این فرکانس فعالیت کنیم. تلاش کنید ذهن فرد مبتدی مانند کودکان را درک کنید.

این مطلب رو از دست ندید:  رو یک مسئله قفل نکنید

برای کودکان، هر چیزی تازه است بنابراین سوالات زیادی می‌پرسند و به دنیا با چشمانی باز نگاه می‌کنند و همه چیز را به درون می‌برند. به هر چه می‌رسند، فکر می‌کنند چقدر جذاب است، در حالیکه بزرگ‌ترها ممکن است بگویند من که این را می‌شناسم و برایم جذابتی ندارد.

در دانشکده استنفورد برای اینکه قدرت بازکشف چیزهای آشنا را نشان دهند، مدیران را به جاهایی مانند پمپ بنزین یا فرودگاه می‌برند.

آن‌ها تصور می‌کنند که دقیقاً فرودگاه را می‌شناسند؛ بنابراین از آنان خواسته می‌شود بنشینند و مشاهده کنند که مسافران چگونه در صف می‌ایستند، چگونه بارهای خود را از روی نوار گردان برمی‌دارند و چگونه با کارمندان خطوط هوایی صحبت می‌کنند.

اکثر آن‌ها وقتی فرودگاه را ترک می‌کنند از چیزهایی که برای اولین بار مورد توجه قرار داده‌اند، شگفت‌زده‌اند!

مثلاً از دیدن مسافرانی که تنها روبه‌روی ورودی نشسته‌اند و برای اینکه تأخیر نداشته باشند چهار ساعت زودتر به فرودگاه آمده‌اند یا کارهای خرافی‌ای که مردم انجام می‌دهند، مثلاً وقتی از پله‌های وارد هواپیما می‌شوند سه بار با دست به هواپیما ضربه می‌زنند.

کشف دوباره‌ی شناخته‌ها نشانه‌ی قدرتمندی است از اینکه چگونه نگاه دقیق به چیزی می‌تواند مشاهده‌های ما را عوض کند.

بنابراین به کارهای روزمره خود یا به هر چه می‌بینید، در مسیر روزانه به محل، شام خوردن و آماده شدن برای جلسه مانند فرد مبتدی نگاه کنید.

با برگزیدن چشمان مسافران و ذهن فرد مبتدی، به بسیاری از جزئیات که ممکن است فراموش شوند توجه خواهید کرد. مفروضات را کنار می‌گذارید و خود را دنیای اطراف غوطه‌ور می‌کنید. در این وضعیت، آماده الهام گرفتن خواهید بود.

این مطلب رو از دست ندید:  خلاقیت را انتخاب کنید

درباره الهام کمیت اهمیت دارد. به عنوان مثال، یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران خطرپذیر تا این حد در کسب و کار متبحرند این است که نسبت به مردم معمولی در جریان تعداد ایده‌های بسیار بیشتری قرار می‌گیرند، که به این پدیده «جریان ایده» می‌گویند.
اگر سایر متغیرها را ثابت بگیریم، هر چه تعداد ایده در شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر شما بیشتر باشد، شرکت موفق‌تر خواهد بود.

همین موضوع در مودر جریان ایده‌های شما نیز صادق است. یعنی هر چه تعداد ایده‌های بیشتری از مقابل دید شما بگذرد، بینش‌های بیشتری خواهید داشت.

به گفته لینوس پاولینگ (Linus Pauling)، برنده‌ی جایزه نوبل:
«اگر ایده خوب می‌خواهید، با تعداد زیادی ایده شروع کنید.»

بنابراین تا می‌توانید آماده دریافت ایده‌های خوب باشید که در معرض دید شما قرار می‌گیرند. هر چه ایده‌های مطرح شده بیشتر باشند، امکان بیشتری برای استفاده از رویکرد سرمایه‌گذاری خطرپذیر خواهید داشت تا بتوانید در بهترین ایده‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

در مطالب آتی راه‌های دریافت الهام از محیط و اینکه چطور جریان ایده‌هایتان را افزایش دهید را معرفی خواهیم نمود. پس با ما همراه باشید!

این مطالب را نیز ببینید!

تکنیک خلاقانه کشف نیازهای مشتری 100sad

لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد!

لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد! تکنیک خلاقانه کشف نیازهای مشتری   در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید