دوشنبه ، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مهارت / تفکر طراحی / لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد!

لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد!

لیسیدن بستنی؛ سرنوشت اسکوپ بستنی را تغییر داد!

تکنیک خلاقانه کشف نیازهای مشتری

 

در مطالب گذشته ۱۰۰sad اشاره کردیم که چگونه می‌توانیم خلاقیت خود را پرورش دهیم، و روش‌هایی را برای کشف خلاقیت معرفی کردیم.

یکی از این روش‌ها، تقویت قدرت خلاقیت بود و تکنیک‌های الهام گرفتن از محیط و راه‌اندازی افزایش جریان ایده را معرفی کردیم.

در این مطلب، به یکی دیگر از روش‌های پرورش خلاقیت، مشاهده رفتار مردم در موقعیت‌های واقعی زندگی، خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر موضوع، با یک مثال آغاز می‌کنیم.

زمانیکه شرکت سوییسی لوازم آشپزخانه زیلیس (Zyliss)، طراحی و پیاده‌سازی ابزار آشپزخانه خود را به شرکت بین‌المللی طراحی و مشاوره IDEO سپرد، در آغاز کار تیم به مشاهده مردم در حال استفاده از وسایل روزمره آشپزخانه مانند اسکوپ بستنی پرداختند.

آن‌ها می‌توانستند روی صندلی‌شان بنشینند و تصور کنند که مردم از ابزارها دقیقاً مانند خودشان استفاده می‌کنند. اما زمانیکه با مردم در آشپزخانه وقت گذراندند، رفتارهایی دیدند جهت فکر آن‌ها را تغییر داد و نیازهای جدیدی را رهنمون کرد.

مثلاً اینکه برخی از مردم، بصورت ناخودآگاه، باقیمانده بستنی روی اسکوپ را پیش از قرار دادن در سینک، لیس می‌زنند.

از آنجا بود که دریافتند اسکوپ خوب، نه تنها باید برای برداشتن بستنی از جعبه خوب باشد، بلکه باید اجازه دهد آخرین قطعات بستنی رو اسکوپ هم خورده شود.

بنابراین هدف خود را طراحی اسکوپی قرار دادند که به راحتی بتوان آن در دهان فرو برد؛ این به این معنا بود که اسکوپ نباید لبه‌های تیز یا اجزای متحرکی داشته باشد که به دهان آسیب برساند.

همدردی به این معناست که شما پیش‌فرض‌های خود و این احساس را که چیزی درست است، کنار بگذارید تا آنچه را درست است فرا بگیرید، آنچه که مردم نسبت به آن ناآگاه‌اند.

این دانش را از طریق مصاحبه به دست نخواهید آورد؛ گاهی وقت‌ها مجبور می‌شوید مردم را تا داخل آشپزخانه دنبال کنید.

تیم طراحی می‌توانستند خیلی ساده از مردم بپرسند که چگونه از اسکوپ بستنی استفاده می‌کنند. اما آن‌ها احتمالا نمی‌گفتند که اسکوپ را می‌لیسند و شاید آن را انکار هم می‌کردند.

این مطلب رو از دست ندید:  گرفتار تله شغلی نشوید

به عبارت دیگر، تحقیق میدانی وسیع‌تر از این است که فقط از مردم بپرسیم چه می‌خواهند. به علاوه شما را از خلق ایده‌های خوب بی‌نیاز نمی‌کند. اما کمک می‌کند به نیازهای پنهان برسید، یعنی نیازهایی که آشکار و واضح نیستند.

مثال دیگر در خصوص پروژه‌ای که مربوط به آینده‌ی محصولات زیبایی است، می‌باشد.
در حالیکه بازار هدف مادران جوان می‌باشند، پژوهشگران کار خود را وسیع‌تر کردند و به سراغ کاربران افراطی (Extreme Users) هم رفتند. آن‌ها در مرز کاربران معمولی قرار می‌گیرند.

کاربران افراطی معمولاً خواسته و رفتارهای مبالغه‌آمیز و پیچیده‌ای دارند که به نیازهای پنهانی در میان مشتریان انبوه اشاره می‌کند و یافته‌های غیرمنتظره از مشاهده آن‌ها می‌تواند بینش و الهام‌های جدیدی تولید کند.

یکی از مشتریان افراطی این پروژه، راننده لیف‌تراکی بود که می‌گفت هیچ‌وقت برای مراقبت از خود کاری انجام نداده است.

در حالیکه تیم مشغول مصاحبه بود یکی از اعضای تیم متوجه دستگاه ماساژ پا روی زمین می‌شود. از راننده سوال می‌شود که این دستگاه مال کیست؟ مشخص می‌شود متعلق به خودش است، اما آن را دستگاه محقرانه درمانی خود می‌داند.

او پاهایش را در محلول آب گرم و نمک غوطه‌ور می‌کند تا از شر دانه‌های مصالح و پینه‌هایی که حین کار به پای او می‌چسبند نجات یابد. افزون بر این مشخص شد او به صورت مرتب پدیکور می‌کند و به سلامتی پاهایش رسیدگی می‌کند.

بدون بازدید از منزل این شخص احتمالا هرگز تیم پژوهش نمی‌توانستند این رفتارها را کشف کنند. مشاهدات میدانی مکمل‌های قدرتمندی برای مصاحبه‌ها هستند و می‌توانند فرصت‌های جدید و شگفتی‌های تازه‌ای خلق کنند.

وقتی به تضادی بین آنچه می‌بینید و آنچه انتظار دارید می‌رسید، علامتی است برای اینکه باید دقیق‌تر موضوع را بررسی کنید.

چند سال قبل، شخصی در یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های قطار دنیا، ایستگاه شینژوکو ژاپن، که روزانه بیش از سه میلیون مسافر که شامل دانشجویان، مردمی که برای خرید آمده‌اند و کارمندان شرکت‌ها را جابه‌جا می‌کند، متوجه خانمی شد که یک جفت کفش راحتی رنگی به پا داشت.

آنچه توجه او را جلب کرد، فقط کفش‌های رنگی‌اش در میان میلیون‌ها کفش مشکی مردم نبود، بلکه عجیب این بود که کفش‌های این خانم با هم جور نبودند. هر دو کفش مدل جدید بودند اما سمت راستی آبی و سمت چپی صورتی بود.

این مطلب رو از دست ندید:  خلاقیت را انتخاب کنید

اولین نظریه این بود که این خانم یک جفت دیگر از همین کفش دارد؛ نظریه دوم این بود که خانم دوستی با همین اندازه کفش‌ها دارد و نظریه سوم از همه جالب‌تر بود، این موضوع یک فرصت جدید کسب و کار را نشان می‌داد، یعنی فروش کفش‌های لنگه به لنگه.

آنچه که آن شخص تا آن لحظه نمی‌دانست این بود که کاسبی بزرگی در زمینه فروش جوراب‌های لنگه به لنگه پدید آمده بود.
شرکتی با نام لیتل میس مچ (Little Miss Matched)، این جوراب را می‌فروخت و شعارش این بود که «جوراب‌ها با هم جفت نمی‌شوند اما در کنار هم خوب به نظر می‌رسند.»

درآمد شرکت در سه سال اول فعالیت، از ۵ میلیون دلار به ۲۵ میلیون دلار رسیده بود و از آن به بعد همواره موفق بود.

پس چرا همین ایده در مورد کفش صادق نباشد؟

دفعه آینده که چیزی عجیب و غریب می‌بینید ذهنتان را باز نگه دارید. ممکن است در آن فرصت کسب و کاری نهفته باشد.

مستقل از اینکه چقدر در کار خود پیشرفت می‌کنید و یا چقدر دانش و تخصص به دست می‌آورید، همواره نیاز دارید دانش و بینش خود را به روز نگه دارید. در غیر اینصورت ممکن است خودباوری دروغینی به دانش خود پیدا کنید که سبب شود تصمیم اشتباه بگیرید. شهود وقتی مفید است که مبتنی بر اطلاعات بروز و دقیق باشد.

همانگونه که نویسنده آمریکایی، مارک تواین (Mark Twain) یک قرن پیش گفته است، «آنچه نمی‌دانید شما را به مشکلی نمی‌اندازد، بلکه آنچه که مطمئنید می‌دانید، اما در واقع اینگونه نیست دردسر درست می‌کند.»

خود را با آنچه که به طور قطعی درباره خود، مشتریانتان، کاسبی‌تان یا دنیایتان می‌دانید فریب ندهید. به دنبال فرصت‌های جدید برای مشاهده و بازنگری در دیدگاه خود نسبت به دنیا باشید.

 

این مطالب را نیز ببینید!

الهام از تیم فراری برای افزایش جریان ایده 100sad

الهام از تیم فراری در مسابقات فرمول ۱

الهام از تیم فراری در مسابقات فرمول ۱  تکنیک راه‌اندازی جریان ایده در مطالب گذشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید