دوشنبه ، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مهارت / برند / رمز موفقیت ایکیا

رمز موفقیت ایکیا

رمز موفقیت دنیای ساده و زیبای ایکیا

رمز موفقیت ایکیا

%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7

شرکت «ایکیا» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی در دنیاست که در ۳۷ کشور جهان بیش از ۳۰۰ شعبه دارد و ۱۲۰ هزار کارمند استخدام کرده است.

%d9%85%d9%88%d8%b3%d8%b3-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b1%d8%a7%d8%af

رمز موفقیت ایکیا

رمز موفقیت ایکیا

درآمد سالانه شرکت بیش از ۲۸ میلیارد دلار، برآورد شده است. مؤسس این شرکت «اینگوار کامپراد» (Ingvar Kamprad) هشتاد و هشت ساله، بازرگان و کارآفرین سوئدی است.

در آن زمان او با خودش فکر کرد که می‌تواند کبریت‌ها را به تعداد زیاد و یکجا از استکهلم بخرد و سپس دانه‌دانه آن‌ها را با قیمت پایین‌تر بفروشد که در این صورت سود خوبی نصیبش می‌شد.

او این کار را به فروش ماهی، تزئینات درخت کریسمس، بذر گیاهان و بعدها خودکار و مداد گسترش داد؛ حتی خودش می‌گوید که در مدرسه نیز به فکر فروش مداد و خودکار به همکلاسی‌هایش بود و از این راه نیز پول خوبی کسب می‌کرد.

در سال ۱۹۴۳ در حالی که هفده ساله بود و به خوبی شرایط بازار آن روز را درک می‌کرد فروشگاه کوچکی تأسیس کرد؛ سپس در سال ۱۹۴۸، تجارتش را گسترش داد و مبلمان و لوازم منزل را نیز به خط فروش خود اضافه کرد.

%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d8%b1%d9%87%d9%85-%da%a9%d9%86%db%8c%d8%af

رمز موفقیت ایکیا

تجارت او بیشتر بر پایه سفارش‌های پستی بود. تقاضا برای محصولاتی از قبلی تخت‌خواب، صندلی و میزهای «ایکیا» که همه با برچسب منحصربه‌فرد «خودتان سرِهم کنید» عرضه می‌شدند، سبب شد تا «ایکیا» به بزرگ‌ترین خرده‌فروش اسباب و اثاثیه منزل تبدیل شود.

واژه اختصاری «ایکیا» از اولین حروف نام و نام‌خانوادگی او به همراه اولین حرف واژه «المتارید»، نام زادگاهش، و نیز «آگونارید» روستای نزدیک زادگاهش، گرفته شده است.

I (Ingvar) – نام مؤسس

K (Kamprad) – نام خانوادگی مؤسس

E (Elmtaryd) – نام مزرعه‌ای که در آن بزرگ شده

A (Agunnaryd) – روستای زادگاهش

رمز موفقیت ایکیا

رمز موفقیت ایکیا

لوگو آبی و زرد شرکت «ایکیا» نیز از پرچم کشور سوئیس برگرفته شده است.

%d9%84%d9%88%da%af%d9%88-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7

این شرکت در ابتدا محصولاتی چون خودکار، کیف پول، قاب عکس، رومیزی و ساعت می‌فروخت؛ سپس در دهه ۱۹۶۰ فروشگاهی در نروژ دانمارک تأسیس کرد تا برای اولین بار کسب و کارش را خارج از سوئد گسترش داده باشد.

در سال ۱۹۷۴ این شرکت برای اولین بار به فروش مبلمان خانگی پرداخت و در همین سال بود که «اینگوار کامپراد» کسب و کار خود را از مرز قاره‌ها عبور داد و تا استرالیا هم پیش رفت.

این روند ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۸۷ به بازارهای آمریکا و انگلیس هم وارد شد و آن قدر ادامه داد تا امروز حدود ۳۰۰ شعبه در ۳۶ کشور دنیا برند «ایکیا» را عرضه می‌کنند.

این مطلب رو از دست ندید:  7 اصل اداره خلاقانه کسب و کار

در سال مالی ۲۰۱۲، درآمد این شرکت به ۷/۳۶ میلیارد دلار و سود آن به ۲/۴ میلیارد دلار رسید.

در ژوئن سال ۲۰۱۳، اینگوار کامپراد از مدیریت اجرایی «ایکیا» در سوئد استعفا داد و پسر کوچکش، ماتیاس کامپراد، مدیریت این شرکت را برعهده گرفت.

ماتیاس نیز به تازگی در سمت مدیرعاملی شرکت مشغول به کار است. کامپراد در متن استعفانامه خود چنین نوشت: «اکنون زمان مناسبی فرا رسیده است که ریاست گروه «ایکیا» را رها کنم. با این کار، یک گام بزرگ دیگر در راستای تغییر نسل برمی‌داریم؛ تغییری که تا چند سال آینده شاهد آن خواهیم بود.»

می‌گویند وقتی کامپراد برای کارکنان «ایکیا» در شعب مختلف سخنرانی می‌کند، همواره مدیریت را در قالب مثال به دیگران ارائه می‌دهد و راهکارهای مدیریتی خودش را به عنوان یک مثال زنده به آن‌ها منتقل می‌کند.

در هواپیما همیشه در قسمت اکونومی یا ارزان‌ترین قسمت می‌نشیند و اگر بخواهد با قطار مسافرت برود، حتما کوپه درجه دو را انتخاب می‌کند؛ او هیچ‌وقت ساکن هتل‌های گران‌قیمت نمی‌شود و نگرش حاکم بر شرکت که همان سادگی است، در تمام زندگی‌اش سایه افکنده است.

او همیشه به کارکنان شرکت‌ش توصیه می‌کند که از پشت و روی کاغذ سفید برای نوشتن استفاده کنند. هر چای کیسه‌ای را چند بار در آب جوش قرار می‌دهد و می‌گوید وقتی به رستوران می‌رود، نمک و فلفل‌های بسته‌بندی شده در کاغذ را برمی‌دارد تا بعداً از آن‌ها استفاده کند؛ ضمناً می‌گویند هر وقت بخواهد یک وعده غذایی ارزان‌قیمت بخورد، حتماً سری به «ایکیا» می‌زند.

معروف است که خرید تمام کاغذهای رنگی و کادوهای کریسمس را به زمان حراج قبل از کریسمس موکول می‌کند.

این شرکت همچنان آوازه‌اش را در زمینه کنترل قیمت، گسترش‌های عملیاتی و توسعه مداوم کالا‌ها حفظ کرده است تا جایی که از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۰ توانست قیمت کالاهایش را به طور متوسط ۲ تا ۳ درصد پایین‌تر بیاورد.

او در یکی از کتاب‌هایش، فلسفه اجتماعی خود را بدین ترتیب شرح می‌دهد: «فقط به خاطر هزینه‌های بالا نیست که من و خانواده‌ام از اقامت در هتل‌های بسیار لوکس و مجلل دوری می‌کنیم. ما نیازی به اتومبیل‌های مدل بالا، عناوین دهن پرکن یا دیگر نشان‌های تشخص نداریم. ما تنها به توانمندی و قدرت اراده‌مان متکی هستیم!»

او هم‌اکنون یک ویلا در سوئیس، یک بنگاه معاملات املاک در سوئد و یک باغ انگور بزرگ در «پراوانس» فرانسه دارد، علاوه بر این، کامپراد سال‌های متمادی است که سوار یک ولوو مدل پایین می‌شود.

اینفوگراف جالبی که وب‌سایت فیکسر (Fixr) انجام داده است را در ادامه مشاهده می‌کنید، که خود گویای مطالب توضیح داده شده است.

%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7

رمز موفقیت ایکیا

شعار «ایکیا» این است: «سادگی»، «کارایی»، «زیبایی» محصولات این شرکت به واسطه ارزیابی و کیفیت خوب و مناسب آن شهرت جهانی دارد.

کامپراد معتقد است که هدف شرکت تنها ارتقای کیفیت زندگی مردم نیست؛ بلکه تعالی بخشیدن به خود مردم است. اینکه مردم بتوانند خودشان مبلمان سرهم کنند، کفایت و عزت‌نفس را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

این مطلب رو از دست ندید:  نمونه‌ی موفق بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی

بسته‌بندی محصولات این شرکت همگی به صورت بسته‌بندی مسطح هستند؛ یعنی نیاز به مونتاژ شدن و سرهم کردن دارند. این موضوع سبب می‌شود تا هزینه‌های حمل و نقل کاهش پیدا کند و هزینه‌های انبارداری کم شود.

%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a71

%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7-2

%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7-3

%d8%ad%d9%85%d9%84-%d9%88-%d9%86%d9%82%d9%84-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7-2

%d8%ad%d9%85%d9%84-%d9%88-%d9%86%d9%82%d9%84-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7-3

%d8%a7%d9%86%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7

رمز موفقیت ایکیا

طراحی محصولات «ایکیا» یکی دیگر از مزایای محصولات این شرکت است. این شرکت با داشتن طراحان بسیار زبده و خلاق، محصولاتی را طراحی می‌کند که بیشترین سازگاری را با نیازهای مشتریان داشته و به تمامی جزئیات آن‌ها فکر شده باشد.

رمز موفقیت ایکیا

بدین‌ترتیب، «ایکیا» مدل کسب و کار قدیمی و سنتی را دگرگون کرد. صاحب نظران در کتاب «راز موفقیت ایکیا»، تفاوت میان کار «ایکیا» با دیگر شرکت‌های سنتی را در این موارد می‌دانند:

  • در صنعت مبلمان، طراحی‌ها بسیار سنتی بود؛ اما «ایکیا» یک سبک بسیار نو و مدرن ارائه کرده است.
  • این شرکت زمانی راحتی و آسایش کل اعضای خانواده از جمله کودکان را در نظر گرفت که دیگر کارخانه‌ها فقط به سالمندان می‌اندیشیدند.
  • مبلمان‌ها در فروشگاه‌های کوچک عرضه می‌شدند، ولی «ایکیا» یک فروشگاه بزرگ را همراه با دیگر لوازم منزل به این کار اختصاص داد.
  • مبلمان‌ها فقط در مراکز شهر عرضه می‌شدند؛ اما «ایکیا» فروشگاهی بزرگ در خارج از شهر است که حتی هزینه‌ای برای پارکینگ از بازدیدکنندگان دریافت نمی‌کند.
  • این برند، مدل سلف سرویس را ارائه کرد؛ در حالیکه قبلاً چنین مدلی وجود نداشت.
  • شرکت‌های دیگر در زمینه مبلمان، کالاهای خود را از طریق آگهی و تبلیغات به دیگران معرفی می‌کردند، اما «ایکیا» از طریق چاپ و توزیع کاتالوگ کالاهای خود در دربِ منازل متقاضیان، اقدام به بازاریابی و معرفی خود می‌کند.

اکثر فعالان صنعت مبلمان، محصولات آماده و مونتاژ شده را ارائه می‌دهند، اما همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، «ایکیا» مبلمان را به شکل قطعه قطعه و بسته‌بندی مسطح ارائه می‌دهد و خودِ خریدار آن را مونتاژ می‌کند.

%d9%85%d9%88%d9%86%d8%aa%d8%a7%da%98-%d8%a7%db%8c%da%a9%db%8c%d8%a7

رمز موفقیت ایکیا

ایده این کار در سال ۱۹۵۶ و زمانی در ذهن اینگوار جرقه زد که یکی از کارگرانش برای آنکه بتواند میز یکی از مشتریان را در صندوق عقب اتومبیل جای بدهد، پایه آن را بیرون آورد تا دوباره خودش در خانه جا بیندازد.

رمز موفقیت ایکیا

۲ دیدگاه‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید