جمعه ، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مهارت / تبلیغات / تبلیغات گردشگری

تبلیغات گردشگری

تبلیغات گردشگری

ارتباط مؤثر با مشتریانِ هدف که به عنوان «ارتباطات بازاریابی» مطرح شده است، به وسیله‌ی روش‌های گوناگون تحقق می‌یابد.

درک بسیاری مردم از واژه بازاریابی، فعالیت‌های فروش و تبلیغات است که تحت عنوان پروموشن یا ترویج می‌باشد؛ این در حالی است که ترویج چهره‌ی عمومی بسیار آشکار و مشهود بازاریابی است و بازاریابی فقط به این مؤلفه ختم نمی‌شود.

با وجود این، ترویج (پروموشن) تنها یکی از عنصرهای آمیخته بازاریابی است که نقش متقاعد کردن مشتریان بالقوه از منابع خرید یا استفاده از خدمات و محصولات آن سازمان خاص می‌باشد.

امروزه شرکت‌ها با استفاده از ابزارهای ارتباطات بازاریابی تلاش می‌کنند ارتباط مؤثری با مشتریان برقرار کنند.

آن‌ها به طور همزمان هم در ترغیب مشتریان بالقوه و احتمالی خود تلاش می‌کنند تا محصولات آن‌ها را امتحان کنند و هم مشتریان فعلی خود را ترغیب می‌کنند تا دوباره خرید انجام دهند.

در کنار موضوع بازاریابی، اهمیت ارتباطات بازاریابی در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی به طور چشمگیری افزایش یافت.

به گونه که امروزه ارتباط مستمر و مؤثر با مشتریان به عنوان نکته‌ای حیاتی برای موفقیت هر سازمان- در بخش خصوصی، عمومی و یا حتی غیرانتفاعی- از شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی گرفته تا جاذبه‌ها و مقصد‌های گردشگری در نظر گرفته می‌شود.

ارتباطات بازاریابی در گردشگری

اگر کل فرآیند بازاریابی را در چهار گامِ تجزیه و تحلیل، انتخاب بازارهای هدف، تهیه‌ی ترکیب آمیخته‌ی بازاریابی و در نهایت فعالیت‌های بازار خلاصه کنیم، سومین گام، آمیخته‌ی بازاریابی و توجه به بدان وظیفه اصلی بازاریاب است.

آمیخته بازاریابی از زمان شکل‌گیری تاکنون دستخوش تغییرات بسیاری شده است.

ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد صنعت گردشگری سبب شد تا ترکیب و ساختار آمیخته بازاریابی در این صنعت که به عنوان برترین صنعت آینده‌ی جهان شناخته شده است، دستخوش چنین تغییراتی گردد.

در زمینه‌ی الگوهای ارائه شده درباره‌ی اجزای آمیخته‌ی بازاریابی گردشگری (۷P)، مدلی که نسبت بدان اتفاق‌نظر نسبی وجود دارد، الگوی ارائه شده‌ی میدلتون است.

تبلیغات گردشگری 100sad

این الگو دربرگیرنده‌ی تمامی ابعاد و ویژگی‌های گردشگری است:

 1. قیمت: مشخص کردن قیمت خدمات از عملکردهای بازاریابی است. قیمت‌گذاری از مقوله‌های اساسی و پیچیده‌ی مدیریت بازار است و شیوه‌ها و روش‌های گوناگونی دارد.
 2. محصول: عبارت است از ترکیب خدماتی که یک مقصد گردشگری ارائه می‌دهد و آن چه برای خرید به مشتری پیشنهاد می‌شود.
 3. مکان توزیع: مکان جایی است که مشتری قادر باشد در آن از خدمات ارائه شده، استفاده نماید. در تورگردانی از انواع مختلف و تعداد زیادی از واسطه‌گران- از قبیل کارگزاران سفر و کلی‌فروشان- برای رزرو یا پرداخت خدمات گردشگری استفاده می‌شود؛ زیرا بدون حضور واسطه‌گران این فرآیند برای مشتری سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.
  خدمات گردشگری باید به آسانی برای رزرو و پرداخت در دسترس باشند.
 4. فرآیند ارائه خدمات: شیوه‌ی اجرای معاملات، ارائه اطلاعات، هدایت مشتری و تأمین خدمات به گونه‌ای که برای مشتری قابل قبول و برای سازمان کارا و اثربخش باشد.
 5. شواهد فیزیکی: تمامی نشانه‌های قابل رویت و ملموس را شامل می‌شود که البته در مورد خدمات گردشگری کمتر است و بیشتر به مکان ارائه‌ی خدمات مربوط می‌شود.
  زیرا خدمات گردشگری قابل لمس نیستند.
 6. مشتری/ کارکنان: در وهله‌ی نخست کارکنان را به عنوان ارائه‌کنندگان خدمت و در وهله‌ی دوم مشتری را به عنوان مصرف‌کنندگان در برمی‌گیرد.
 7. پروموشن فروش: به منظور ارتباط مشتریان با خدمات از این عنصر استفاده می‌شود. پروموشن در معنای گسترده‌ی خود، ترکیب ارتباطات بازاریابی را نمایش می‌دهد که در بسیاری از موارد برای ایجاد یک ذهنیت و جایگاه خاص در ذهن مخاطب است. تبلیغات به عنوان ابزار کلیدی ارتباطات بازاریابی در صنعت گردشگری و هتلداری ظهور پیدا کرده است. از آن جا که در این صنایع چون مشتریان بالقوه قادر نیستند انتخاب‌های خود را به طور فیزیکی امتحان کنند، تصمیمات خریدشان را بر پایه‌ی تصویرهای ذهنی‌ای که از خدمت پیشنهادی دارند، بنا می‌نهند.
این مطلب رو از دست ندید:  عناوین تبلیغاتی که موجب فروش محصول می شود

بنابراین تبلیغات یک متغیر حساس در آمیخته‌ی بازاریابی گردشگری است که طیف وسیعی از فعالیت‌ها را پوشش می‌دهد و نقش آن به طور کلی ترویج فروش است که بر نگرش و رفتار مخاطبان به سه شیوه‌ی عمده تأثیر می‌گذارد.

این سه شیوه عبارتند از:

 1. تأیید کردن رفتارهای فعلی؛
 2. خلق کردن الگوهای جدید رفتاری؛
 3. و ایجاد تغییر در نگرش‌ها و رفتار.

بنابراین شرکت‌های گردشگری و هتلداری از تصاویر استفاده می‌کنند تا خدمات خودشان را در بروشورها، پوسترها و تبلیغات رسانه‌ای نشان دهند.

مقاصد گردشگری نیز مانند شرکت‌ها عمل می‌کنند؛ یعنی برای ساختن تصویری از مقصد گردشگری در ذهن مخاطب تلاش می‌کنند که گردشگران بالقوه را به تنظیم فهرستی از انتخاب‌ها مجبور نمایند تا در نهایت به خرید منجر شود.

هویت هر یک از خدمات گردشگری یا هتلداری به چگونگی بازاریابی و ایجاد آن ذهنیت عمومی‌ بستگی دارد. از این رو، تبلیغات در بازاریابی گردشگری نباید ناچیز و کم اهمیت انگاشته شود.

ابزارهای ارتباطات بازاریابی مورد استفاده در گردشگری

ابزارها
رسانه‌ی آن در گردشگری

 • تبلیغات 
 • مشوق‌های فروش 
 • روابط عمومی
 • فروش شخصی 
 • بصورت شفاهی (دهان به دهان) 
 • بازاریابی مستقیم
 • بازاریابی اینترنتی
تلویزیون، روزنامه‌ها، مجلات، تابلوهای تبلیغاتی، اینترنت، بروشورها، کتاب‌های راهنما
محرک‌های کوتاه‌مدت جهت تشویق به خرید که می تواند شامل قرعه کشی، کوپن تخفیف و غیره باشد. این محرک ها برای مصرف‌کنندگان و همچنین واسطه‌گران یا حتی فروشندگان استفاده می‌شود.
این بخش شامل حمایت مالی از رویدادها و حوادث اجتماعی می‌شود و نیز اطلاع‌رسانی اخبار شرکت از طریق رسانه‌ها می‌باشد.
از طریق جلسات و کارگاه‌های آموزشی برای واسطه‌ها، از طریق ارتباط حضوری یا تلفنی توسط کارکنان آژانس‌های مسافرتی با مشتریان.
این مطلب رو از دست ندید:  هنگام رانندگی شکار نکنید
بازاریابی به وسیله‌ی مصرف‌کنندگان پیشین برای کسانی که با آنان ارتباطات نزدیک دارند.
این مورد از معتبرترین روش‌های بازاریابی است. امروزه برخی از شرکت‌ها سعی دارند تا با برنامه‌ریزی و به کار گرفتن افراد حرفه‌ای در لباس مشتریان سابق و استفاده از این نوع بازاریابی، فروش محصول خود را افزایش دهند.
بازاریابی از طریق ارسال نامه، ارسال فاکس و شرکت در نمایشگاه‌های جهانگردی.
بازاریابی مستقیم از طریق ایمیل، تبلیغات اینترنتی، ارائه خدمات از طریق سایت.

این مطالب را نیز ببینید!

اینفوگرافیک تاریخچه تبلیغات 100sad

اینفوگرافیک تاریخچه تبلیغات

اینفوگرافیک تاریخچه تبلیغات از بیش از ۴۰۰۰ سال پیش، تبلیغات، از حک کردن اطلاعیه‌های عمومی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید