دوشنبه ، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مهارت / تبلیغات / تبلیغات چریکی چیست؟

تبلیغات چریکی چیست؟

تبلیغات چریکی چیست؟

تبلیغات چریکی ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای جدید برای پرهیز از بروز تکرار و تقلید بی‌هدف از الگوهای اجرا شده است که حاصلی جز دلزدگی مخاطب و افزایش بی‌نتیجه‌ی هزینه‌ها نخواهد داشت.

به عبارت دیگر، این سبک فعالیت‌های تبلیغاتی بر مبنای کاهش هزینه‌ها و در عین حال افزایش جاذبه، ماندگاری و تأثیرگذاری پیام‌های تبلیغاتی در ذهن خریداران و مصرف‌کنندگان شکل گرفته است.

انتخاب واژه‌‌ی چریکی (Guerilla) نیز یادآور «عملیات ناگهانی» است که در کوتاه‌ترین زمان بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

تبلیغات چریکی به دنبال بیشترین تأثیرگذاری است. تبلیغات چریکی هنر جلب توجه مصرف‌کنندگان و مشتریان از طریق شیوه‌های خلاقانه، غیرمنتظره و فارغ از هر قید و بند مرسوم است.

این شیوه تبلیغات، بر خلاف الگوهای تعریف شده، با استفاده از ایده‌های ساده و انعطاف‌پذیر در تلاش است تا با جذب مخاطبان در دل آنان نفوذ کند و با صرف کمترین هزینه بیشترین سودآوری را ایجاد نماید.

به بیان دیگر، این نوع تبلیغات مفهوم استفاده‌ی اثربخش از غیرمعمول‌هاست.

تبلیغات چریکی می‌داند که مهم‌ترین اصل جذب مخاطبان است، بنابراین با شناسایی دقیق مشتریان خود تلاش می‌کند تا از رفتارها و تمایلات آنان درک و شناخت عمیقی پیدا کند.

همچنین به فرهنگ، سبک زندگی و رفتارهای خاص مصرف‌کنندگان توجه ویژه‌ای دارد و با آگاهی از خواسته‌های دقیق مشتریان است که می‌تواند تبلیغات چریکی را خلق کند.

اگر چه در اواسط دهه‌ی ۶۰ میلادی فقط شرکت‌های کوچک آمریکایی به این استراتژی تبلیغاتی روی آوردند، ولی به تدریج غول‌های صنعتی نیز به اثربخشی این ایده‌ها و فعالیت‌های کم‌هزینه پی بردند.

بطوریکه امروزه طراحی و اجرای فعالیت‌های تبلیغات چریکی به عنوان عنصر ثابت در برنامه‌ریزی‌های سالانه‌ی تبلیغاتی در سطح شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ جای دارد.

این مطلب رو از دست ندید:  کمپین تبلیغاتی میتونی صبر کنی

هدف از این مقاله آشنایی شما با مفهوم تبلیغات چریکی بود. در انتها چند نمونه موفق از این تبلیغات را معرفی می‌کنیم.

در مقاله آینده به معرفی استراتژی‌های تبلیغات چریکی از زبان «لوینس»، پدر تبلیغات و بازاریابی چریکی خواهیم پرداخت.

پس با ما همراه باشید.

  • آی بی ام و تبلیغ چریکی برای لینوکس

در آوریل ۲۰۰۱ در شهر سانفرانسیسکو حادثه‌ای رخ داد که اگر چه هزینه‌ای بر دوش شرکت آی‌بی‌ام گذاشت، ولی در ذهن بسیاری از مردم آمریکا به عنوان نمونه‌ای جالب و خنده‌دار ماندگار شد.

آی‌بی‌ام، با طراحی فعالیت چریکی گسترده‌ای در صدد بود تا تصویر پنگوئن (لوگوی برنامه‌ی کامپیوتری لینوکس) را در سطح شهر، بر روی بسیاری از ساختمان‌های مرتفع ترسیم کند تا توجه مردم را به این برنامه‌های کامپیوتری جلب نماید.

اما این شرکت یه اشتباه بزرگ داشت و آن استفاده از رنگ‌های غیرقابل پاک شدن برای ترسیم این تصاویر بود.

در نتیجه شهرداری سانفرانسیسکو آی‌بی‌ام را مجبود کرد تا هزینه‌ای حدود ۱۱۴ هزار یورو برای پاک کردن این تصاویر بپردازد.

بسیاری از رسانه‌ها، این خبر را در سطح جهان اعلام کردند و همین امر سبب شد این خبر جالب در خاطر بسیاری از مردم باقی بماند؛ بطوریکه امروزه نیز نام لینوکس برای مردم آمریکا یادآور این رویداد است.

%d8%aa%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%da%86%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a2%db%8c%e2%80%8c%d8%a8%db%8c%e2%80%8c%d8%a7%d9%85-%d9%84%db%8c%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3-1

%d8%aa%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%da%86%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a2%db%8c%e2%80%8c%d8%a8%db%8c%e2%80%8c%d8%a7%d9%85-%d9%84%db%8c%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3-2

نمونه‌ای از تبلیغات چریکی موفق در امر هدف‌گذاری بر روی مشتری

  • محصولات آکس

شرکت آکس برای معرفی محصولات خوشبوکننده و اسپری‌های خود در بازار بلژیک از تبلیغات چریکی بهره گرفت.

%d8%aa%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%da%86%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a2%da%a9%d8%b3

%d8%aa%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%da%86%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a2%da%a9%d8%b3-1

  • معرفی فیلم «مرد عنکبوتی ۲»

در کشور هند با توجه به جمعیت زیاد و جوان، سازندگان فیلم «مرد عنکبوتی ۲» پیش از معرفی این فیلم و ورود آن به سینماهای این کشور یک فعالیت چریکی کم‌هزینه و تأثیرگذار را آغاز کردند.

این مطلب رو از دست ندید:  سوپر بول چیست؟

از آنجاییکه تهیه‌کنندگان به خوبی می‌دانستند اصلی‌ترین گروه تماشاچیان مردان جوان هستند، با نشان دادن یک تصویر غیرمنتظره که نیاز به لحظه‌ای تفکر در زمینه‌ی پیام و هدف آن از سوی مخاطبان احساس می‌شد، تلاش کردند تا توجه مخاطبان را به شیوه‌ای بی‌سابقه برانگیزانند.

این تصویر نشان دهنده‌ی توالت مردانه‌ای است که درون آن یک دستشویی خاص چندین متر بالاتر از سایر دستشویی‌ها برای مرد عنکبوتی قرار داده شده و در کنار آن این جمله درج شده است: «مرد عنکبوتی ۲ به زودی در سینماها.»

%d8%aa%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%da%86%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-spider-man-2

یک دیدگاه

  1. مثالی که برای اسپایدر من زدید خیلی عالی بود . کاش توی کشور ما هم این نوع خلاقیت ها رو بیشتر ببینیم

    ۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Your Information will never be shared with any third party.
100SAd
برای دریافت رویدادها و مقالات تبلیغاتی ایمیل خود را وارد نمایید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید
تنها یک گام تا دانلود مقاله فاصله دارید